Coco´nun Hikayesi

Amphioctopus marginatus

Coco´nun Hikayesi

COCO’NUN HİKAYESİ

Amphoctopus Marginatus, Coconut Octopus,

                Bu tür genellikle, Pasifik Okyanusu’nun batı tropikal sularında bulunur.Yaygın olarak karides, yengeç ve istiridye ile beslenir.Hindistan cevizi ve istiridye kabuklarını yuva yaptığından dolayı “Hindistan cevizi ahtapotu” da, denir.Kollarını ayak gibi kullanarak yürümesi ile dikkat çeker.

Dalışların 4. gününde gece dalışı yapmaya karar vererek hazırlıklarımızı yaptık.Gün içinde çekilen fotoğraflar yedeklendi, kartlar boşaltıldı, flaşların pilleri değiştirildi ve fenerler kontrol edilerek tekneye binildi. Kısa bir süre sonra yaklaşık 10 metre derinliği olan dalış bölgesine vardık.Suya atladığımızda diğer dalgıç gruplarının da dipte olduklarını, ellerindeki fenerlerin karanlık suda ışın kılıcı şeklinde hareket etmesinden dolayı yüzeyden görebiliyorduk. Dalış başladığında gündüz dalışlarımızda göremediğimiz birçok canlıyı karşımızda görmek heyecan verici olsa da biraz ürkütücüydü. Dalışın hemen başında birlikte yan yana yüzdüğümüz (Kısa bir bilgi; Rehberin yanında yüzmek her zaman iyidir.Her zaman en güzel canlıları ilk o bulur) bölgenin en iyi rehberlerinden biri olan Dennis CORPUS, feneri ile bana hareket eden bir canlı gösterdi. Boş bir deniz kabuğu kollarından iki tanesini ayak gibi kullanarak koşarcasına taşıyan kahramanımız coconut octopus’tu bu. Daha sonra fener ışığından rahatsız olup, kapağı olmayan açık kabuğun içine saklanmaya çalıştı. Bu arada rehber deniz kabuğunun yarısını yavaşça saklanmakta olan ahtapotun yanına getirdi.Çok geçmeden diğer kabuğu da alan ahtapot kendine yeni ve güvenli bir ev yapmış oldu. Bu arada bizi gören diğer dalgıçlar ne bulduğumuzu merak ederek ve tabii ki onlarda bu olayı fotoğraflamak için başımıza toplandılar. Kalabalıktan ve fener ışıklarından rahatsız olan şirin kahramanımız coconut octopus yuvasını terk ederek, karanlıklar içinde son kez bize poz verip kaçtı. Keyifli ve güzel fotoğraflarla dolu bir gece dalışını da bitirmiş olarak yüzeye çıktığımızda herkesin anlatacak bir hikayesi, gösterecek güzel fotoğrafları olmuştu. Benim bu dalıştaki hikayem, küçük ve sevimli ahtapotumuz Coco’nun hikayesi olmuştu.

Kamuflaj ve saklanmak doğada yaşayan canlılar için, öncelikle yem olmamak ve daha sonra da avlanmak için vazgeçilmez bir davranıştır.

 

 Edit için , Alp BARANOK´a Teşekkürler.

 

 

 

 

 

 

 

Geri Dön..

Yükleniyor